close
دانلود آهنگ جدید
کدک HEVC چیست و چه گیرنده‌هایی از آن پشتیبانی می‌کند؟

فناوری و تلویزیون دیجیتال

کدک HEVC چیست و چه گیرنده‌هایی از آن پشتیبانی می‌کند؟

عنوان بنر

کدک HEVC چیست و چه گیرنده‌هایی از آن پشتیبانی می‌کند؟

این روز‌ها بازار خرید و فروش گیرنده‌های دیجیتال HEVC داغ شده و صبحت‌ها درخصوص پخش شبکه‌های صداوسیما بااین کدک HEVC زیاد شده است. در این مقاله به توضیح ساده نحوه عملکرد فرمت ویدیویی کدگذاری پربازده یا HEVC/H.265 می‌پردازیم و از دلایل اهمیت آن در صنعت فناوری رسانه می‌گوییم. در ادامه همراه ما باشید.

استفاده از تلوزیون‌های با ابعاد بزرگ و FULL HD روزبه‌روز در حال گسترش است و میل به تماشای شبکه‌ها با کیفیت HD افزایش می‌یابند؛ اما پخش شبکه‌های تلویزیونی باکیفیت HD بر بستر برودکست فضای زیادی اشغال می‌کند و این نگرانی را برای توسعه شبکه‌های اچ‌دی برای مسئولان فنی صداوسیما ایجاد می‌کند.

 خوشبختانه توسعه یک فناوری درحال تغییر این وضعیت است. این فناوری با نام کدگذاری ویدیویی پربازده یا HEVC/H.265 شناخته می‌شود.

البته این فناوری هنوز آن‌طور که باید فراگیر نشده؛ اما به‌تدریج در حال شناخته شدن است.

اما نحوه‌ عملکرد این فناوری چگونه است و چرا تا این حد در مورد ویدیوهای 4K اهمیت دارد؟

 

*استاندارد فعلی AVC/H.264

وقتی از طریق گیرنده یا تلویزیون دیجیتال به تماشای شبکه‌های تلویزیونی می‌پردازید، حجم دیتای این شبکه مشابه نسخه‌ خامی نیست که در اتاق پخش(رژی) وجود دارد. برای این که حجم شبکه‌های تلویزیونی متناسب با ظرفیت فرستنده‌ها باشد، باید ویدیو را فشرده کرد‌. کدگذاری پیشرفته‌ ویدیو یا AVC/H.264، در حال حاضر متداول‌ترین استاندارد فشرده‌سازی است و از طریق روش‌های مختلف، حجم فایل‌های ویدیویی را کاهش می‌دهد.

کدگذاری پیشرفته‌ ویدیو، در هر فریم به دنبال نقاطی می‌گردد که تقریباً همرنگ هستند. برای مثال در عکس زیر، بیشتر بخش‌های قسمت بالای عکس که به آسمان مربوط می‌شود، آبی‌رنگ است. الگوریتم فشرده‌سازی، تصویر را به بخش‌هایی که به آن ماکروبلاک گفته می‌شود، تقسیم می‌کند و به جای اینکه رنگ هر پیکسل را جداگانه ذخیره کند، رنگ همه‌ بخش‌های بالایی عکس را آبی در نظر می‌گیرد. این کار نسبت به ذخیره‌سازی رنگ تک‌تک پیکسل‌های یک فریم بسیار کارآمدتر است و حجم نهایی فایل را کاهش می‌دهد. به این روش، فشرده‌سازی درون فریمی می‌گویند. درواقع در این شیوه، فشرده‌سازی اطلاعات بر اساس هر فریم صورت می‌گیرد. 

http://uupload.ir/files/eqtg_53f3ef18-65b6-4f5c-814e-3ce526ae2d84.jpg

کدک H264 همچنین از روش فشرده‌سازی بین فریمی هم استفاده می‌کند. الگوریتم فشرده‌سازی در این روش، با بررسی چندین فریم، به متحرک یا ثابت بودن بخش‌های مختلف فریم‌ها پی ‌می‌برد. به‌عنوان مثالی دیگر، تصویر زیر از فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی را در نظر بگیرید. در این تصویر پس‌زمینه تغییر چندانی نمی‌کند و تفاوت فریم‌ها در چهره و بدن آیرون‌من است. درنتیجه الگوریتم فشرده‌سازی، فریم را به ماکروبلاک‌هایی تقسیم می‌کند و با توجه به اینکه این بخش‌ها در ۱۰۰ فریم تغییر نمی‌کنند، به‌جای ۱۰۰ بار ذخیره‌سازی کامل هر فریم، تنها بخش‌های ثابت آن را تکرار می‌کند. این شیوه حجم فایل را به شکل چشم‌گیری کاهش می‌دهد. 

http://uupload.ir/files/yf3t_989a1c10-d48e-4a0f-82ed-01a4bb10c665.gif

این‌ها تنها دو مثال بسیار ساده برای توضیح شیوه عملکرد AVC/H.264 بودند. هدف اصلی فناوری AVC/H.264 کاهش حجم فایل‌ها بدون قربانی کردن کیفیت نهایی تصویر است. باید توجه داشت که هر فایل ویدیویی با فشرده‌سازی بیش از حد، دچار کاهش کیفیت می‌شود و هرچه الگوریتم‌های فشرده‌سازی هوشمندانه‌تر طراحی شده باشند؛ امکان فشرده‌سازی فایل‌ها تا جای ممکن مقدور می‌شود.

 

*فشرده‌سازی کارآمد ویدیوها به وسیله HEVC/H.265

کدگذاری ویدیویی پربازده که با عنوان HEVC یا H.265 هم شناخته می‌شود، الگوریتم‌های پیش از خود را تکامل بخشیده است. این روش برای فشرده‌سازی کارآمد‌تر ویدیوها، بسیاری از شیوه‌های AVC/H.264 را به شکل بهینه‌تر استفاده می‌کند. برای مثال هنگامی که AVC در فریم‌های متعدد به دنبال تغییرات می‌گردد، این ماکروبلاک‌ها با شکل‌ها و اندازه‌ مختلف، حداکثر می‌توانند تا سقف ۱۶ در ۱۶ پیکسل باشند؛ اما در HEVC اندازه‌ این بخش‌ها تا ۶۴ در ۶۴ پیکسل افزایش یافته است. با این شیوه الگوریتم تعداد بخش‌های کمتری را ذخیره می‌سازد و این باعث کاهش اندازه‌ ویدیوی نهایی می‌شود. 

توضیحات ارائه‌شده تنها بخشی از عملکرد HEVC را تشریح می‌کنند؛ با بیان این مقدمات اگر بخواهیم به نتیجه خروجی این الگوریتم نگاهی داشته باشیم، باید گفت که HEVC قابلیت کاهش حجم فایل‌ها تا دو برابر بیشتر از AVC و حفظ کیفیت تصویر در همان حد را دارد. این موضوع به‌خصوص در مورد ویدیوهای 4K، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا با استاندارد AVC حجم این ویدیوها بسیار زیاد می‌شود. HEVC باعث می‌شود مشکل کمبود فضای فرستنده‌های تلویزیونی برای پخش شبکه‌های HD را تا حد زیادی حل شود.

درحال حاضر در استان‌های تهران، اصفهان ،شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی و شهرستان‌های کرمان، شبکه‌های امید، ایرانکالا، شما، سهHD و تماشا HD بصورت HEVC پخش می‌شوند و قرار است در شهرستان‌های بیشتری نیز پخش شود. تکنولوژی امری پایان ناپذیر است، باید قدم به قدم همراه آن حرکت کرد وگرنه خیلی از آن عقب خواهیم افتاد.

سازمان صداوسیما درحال حاضر یا مشکلاتی که می‌گوید روبروست، به نظر تنها راهی که می‌تواند شبکه‌های HD را گسترش دهد، استفاده از این کدک فشردگی است تا بتواند با فرستند‌ه‌های کمتر، شبکه‌های HD بیشتری را توسعه دهد.

مخاطبان شبکه‌های تلویزیونی، برای دریافت شبکه‌های HEVC، به گیرنده‌های دیجیتالی جدید DVBT2 HEVC نیاز دارند تا نه‌تنها از پخش ویدیوهای HEVC خود؛ بلکه از پخش شبکه‌های تلویزیونی بصورت HEVC نیز پشتیبانی کند.

تا لحظه نگارش این مطلب، دو شرکت تولیدکننده گیرنده دیجیتال "دنای" و "پرو ویژن" اقدام به تولید و عرضه گیرنده‌های دیجیتالی با پشتبیانی از فرمت HEVC کرده‌اند.

درحال حاضر تنها مدل‌های 1001HL و 1011 شرکت «دنای» و IP1000 شرکت «پرو ویژن» از این کدک پشتیبانی می‌کنند.

علاوه بر قابلیت پخش کدک H265 HEVC در این دو گیرنده، قابلیت اتصال به اینترنت نیز در برخی از مدل‌ها فراهم است. 

قیمت آنها حوالی ۲۰۰هزارتومان است و می‌توانید از سایت‌های فروش آنلاین نیز خریداری کنید.

متأسفانه هردوی این گیرنده‌ها از سیستم عامل خاصی بهره نمی‌برند و امکان نصب برنامه‌های کاربردی اندرویدی فراهم نیست.

در پایان امیدواریم که مخاطبان خودشان را با فناوری های جدید وفق داده تا صداوسیما در این زمینه با پشتوانه قدم بردارد. 

 

مطالب مرتبط:
لایک : 4
نظرات برای این مطلب
 • 1398/7/29 - 20:48
  سلام من بعداز مدتی تلویزیون رو سدچ کردمو۴ شبکه با فرمتhevc پیدا کرده ولی فقط صدا هست تصویر نداره خواستم ببینم جریان چیه و باید کار خواصی کنم تا تصویرش بیلد تلویزیوندال جی هم دارم
  پاسخ : سلام.بله کدک اونها h265 هست و باید گیرنده ای با این‌مشخصات تهیه کنید.
 • 1398/7/25 - 1:28
  سلام شبکه سپهر ساعت پخش برنامه های شبکه های سراسری واستانی را به جز خوزستان نشان می دهد علت چیست شبکه سپهر در بعضی شهرها روی شبکه دیجیتال پخش می شود به جز اهواز چرا هربرنامه جدید صدا وسیما در اصفهان تبریز وکرمان زودتر از جاههای دیگر راه اندازی می شود چرا با تشکر اکبری
  پاسخ : سلام. بارها دیده شده برنامه های خوزستان هم تبلیغ می شود. ضمنا این شبکه فقط در برخی شهرها در فرستنده چهارم یا در فرستنده های سوم جدید پخش می شود
 • 1398/7/21 - 13:51
  سلام خسته نباشید فرستنده چهارم قم شبکه اراک بود الان قطع است بروز رسانی کردم دیدم سه تا فرستنده بیشتر ندارد باتشکر
 • 1398/5/29 - 4:12
  سلام گیرنده من کانال های باکو رو دریافت میکنه اما ضعیف چیکار کنم قوی شه؟
  پاسخ : سلام بله در شهرای مرزی سیگنال های شهرهای همجوار دریافت میشه. شما میتونید ارتفای آنتن رو بیشتر کرده و از تقویت کننده استفاده کنید
 • 1398/5/25 - 10:05
  سلام، من بعد از مدتها کانالهای تلوزیون رو از نو اسکن کردم بعد دیدم یه سری شبکه ها با پسوندhevc اضافی شدن که جست‌وجو کردم تو نت و مطلب شمارو دیدم که خیلی توضیح خوبی دادید ولی یه چیزی رو متوجه نشدم، ماالان 3 تا شبکه 3 داریم،
  -معمولی
  -3 hd
  -3 hevc
  الان کیفیت 3 HD بالاتره یا یا 3 hevc؟
  پاسخ : سلام. خوشحالیم که به ما پیوستید.
  باتوجه به بیت ریت بالاتر در HEVC شبکه‌های HD در HEVC در صحنه‌های سریع و مسابثات ورزشی کیفیت بالاتری خواهند داشت. ضمنا نفرمودید از کدوم شهر هستید
 • 1398/5/23 - 18:14
  سلام من چند جا دیدم تلیوزیون از این فناوری یا گیرنده از شرکتهای دیگه حمایت می کنه راستی غیر از سایته اینترنتی بگیریم چون خیلی امن نیستن
  پاسخ : سلام.برای کسب اطلاعات بیشتر با ایدی @FTD_info در تلگرام در ارتباط باشید
 • 1398/5/23 - 16:00
  سلام اعیاد مبارک، یک سؤالی دارم، شما در چند خبر گفتید که فرستنده ی چهارم ، شبکه های تماشا و سه و امید و شما و ایرانکالا و سپهر رو داره، اگر اینجور باشه فرستنده ی سوم چی داره؟! میشه لطفاً جواب بدید!؟
  پاسخ : سلام. فرستنده سوم معمولی که بصورت DVBT ارسال میشه همین شبکه ها و رادیونما و الکوثر از آن پخش میشه . تفاوتشان در کدک آنهاست که شبکه‌های HD کیفیت بالاتری دارند(به‌علت بیت ریت بالاتر)
 • 1398/5/20 - 15:28
  سلام من در کرمان شهرستان جیرفت زندگی میکنم از کجا می تونم گیرنده دیجتالی را که شما گفتید بگیرم
  پاسخ : سلام. برخی سایت های اینترنتی بصورت انلاین می فروشند.
 • 1398/5/20 - 7:28
  سلام من یک گیرنده دیجتال دارام که شبکه ایرانکالا شما امید و تماشا وشبکه سه تصویرندارد اما مدلش رویش زدهdvbt2مشکل چیست
  پاسخ : سلام باید عبارت HEVC هم در آن ذکر شده باشد
 • 1398/5/16 - 18:24
  من دستگاه دیجتال گرفتم فقط شبکه سپهر تصویر دارد شبکه ایران کالا امید تماشا شبکه۳hd شما تصویر ندارند مشکل چیست
  پاسخ : سلام. بارها گفتیم که اگر تمایل دارید گیرنده جدید بخرید از نوع DVB-T2 و HEVC/H265 بخرید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

لوگوی شبکه های سیما

درباره ما

به وبسایت فناوری و تلویزیون دیجیتال (بزرگترین و تنها مرجع تخصصی اخبار دنیای تلویزیون) خوش آمدید...

تاسیس: 3 خردادماه 1392

منتظر نظرات سازنده شما مخاطبین عزیز هستیم

ارتباط با ما: ftdigital.ir@gmail.com

Designed By setupsite